Orangutan borneański i sumatrzański

Sklep jeździecki

Mówi się, że lasy są płucami naszej planety. Sporą część świata zajmują lasy tropikalne, które są wycinane na ogromną skalę. Szacuje się, że w ciągu jednego roku do krajów Unii Europejskiej trafia nawet 20 milionów m/3 drewna pochodzącego głównie z amazońskich lasów. Dodatkowo wypala się tereny zalesione, przez co dochodzi do zaburzeń w całym ekosystemie.

 

W języku malajskim orangutan to „leśny człowiek”. Takie określenie jest jak najbardziej trafne, gdyż ten gatunek naczelnych posiada cechy bardzo zbliżone do ludzkich. Są one niezwykle inteligentne, gdyż potrafią posługiwać się wytworzonymi przez siebie narzędziami, aby zdobyć pokarm. To, co wyróżnia je również spośród wielu innych zwierząt, to empatyczne usposobienie. Według danych szacunkowych na Borneo żyję ok. 70 tys. przedstawicieli tego gatunku, a na Sumatrze tylko 7 tysięcy.

 

Borneo i Sumatra to dwa miejsce na świecie, gdzie jeszcze na wolności można spotkać orangutany. Niestety ich populacja diametralnie się zmniejsza i w głównej mierze przyczynia się do tego człowiek. Na terenach zasiedlonych przez orangutany prowadzona jest często nielegalna wycinka drzew, które to wykorzystywane jest do produkcji mebli egzotycznych, tak popularnych w Europie i Ameryce Północnej. Wycinka ogromnych drzew ma miejsce również w parkach narodowych, które przecież powinny być ostoją spokoju dla wielu lokalnych zwierząt i roślin.

 

Wypalanie lasów po to, aby stworzyć w tych miejscach pola uprawne również zagraża populacji orangutanów. Niszczone są ich naturalne siedliska, głównie korony drzew, pełne w pożywienie. Ekspansja człowieka na tereny dotychczas zamieszkiwane tylko przez orangutany nie ustaje, pomimo wielu zakazów wydawane przez międzynarodowe organizacje zajmujące się ochroną przyrody oraz władze lokalne.