Jeż leśny na łonie natury

www.kegel.net.pl

Jeż leśny, zwany również jeżem europejskim, zamieszkuje lasy mieszane o bujnym poszyciu. Jednak można go spotkać również w przydomowych ogródkach oraz parkach miejskich. Jeż w naszym kraju jest chroniony w sposób czynny. Znaczy to tyle, że wprowadzona zakaz jego zabijania, okaleczania lub też przetrzymywania w domu poza jego naturalnymi środowiskiem jako zwierzęcia domowego. W ramach ochrony czynnej wprowadzono również zakaz niszczenie jego siedlisk. Niestety pod tym względem przepisy są mniej lub bardziej świadomie lekceważone.

 

Jak wcześniej już wspomniano, jeż jest zwierzęciem o łagodnym usposobieniu. Często zbliża się w celu znalezienia pożywienia do osad ludzkich. Jednak czyha na niego w tych miejscach wiele zagrożeń. Największym są oczywiście drogi, po których poruszają się samochody. Wiele jeży ginie pod kołami rozpędzonych aut, które również pomimo zakazu wjeżdżają do lasu. Nieodpowiedzialne osoby nie zdają sobie sprawy, że łamiąc ten zakaz, szkodzą wielu gatunkom zwierząt leśnych. Nie tylko narażają je na śmierć przez przejechanie, ale zakłócają swą obecnością spokój i harmonię, jaka panuje w ich siedliskach. Przestraszone zwierzęta, w tym jeże wycofują się ze swych naturalnych siedlisk, które zamieszkiwały dotychczas ze względu na sprzyjające warunki do życia i rozrodu oraz bogatych w pożywienie.

 

Również nie bez znaczenie dla zwierząt jest wyrzucanie śmieci przez ludzi do lasów. Jak wiemy przywożenie odpadków na tereny zielone i pozostawianie ich, jest nagminną praktyką. Pozostawione w lesie worki ze śmieciami zagrażają zwierzętom, które wabione są zapachami resztek jedzenia. Taki „pokarm” zachęca również jeże, które zatruwają się nieodpowiednimi dla nich składnikami. Wiele jeży ginie również straszną śmiercią w płomieniach. Te, które zasiedlają łąki stają się ofiarami wypalania traw. Tak samo ingerencja człowieka, która polega na nawożeniu traw i innych roślin, stanowi zagrożenie dla jeży.

 

Wyrąb drzew jest kolejną przyczyną zmniejszenia się liczby jeży europejskich. Wycinając kolejne hektary lasów odbierane są im siedliska, w których się zadomowiły oraz znane miejsca, gdzie znajdują wystarczające ilości pożywienia.